دوشنبه, ۲۶ مهر ۱۴۰۰ / بعد از ظهر / | 2021-10-18
کد خبر: 5723 |
تاریخ انتشار : ۲۹ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۶:۲۶ | ارسال توسط :
13 بازدید
۰
1
ارسال به دوستان
پ

فرهنگ و سنت های یونانی بسیار غنی و متنوع می باشد، به نحوی که انعکاس دهنده موقعیت یونان در نقطه تلاقی شرق با غرب و نیز تاریخ عظیم آن کشور است.

اخبار گردشگری پارسی :

فرهنگ و سنت های یونانی بسیار غنی و متنوع می باشد، به نحوی که انعکاس دهنده موقعیت یونان در نقطه تلاقی شرق با غرب و نیز تاریخ عظیم آن کشور است. فرهنگ یونان طی هزاران سال ایجاد شده و به سطوحی از موفقیت رسیده که منجر به رونق فرهنگی بی سابقه ای شده است که در معماری،‌ هنرهای نمایشی، علوم و فلسفه نمایان است و این فرهنگ در محیطی دموکراتیک در شهر آتن از طریق سلسله ای از سلطه گری ها و یورش ها پرورش یافته است.
گذشته غنی و پر از تلاطم یونان، فاکتورهای مختلفی از سبک زندگی معاصر آن را همانند چشم انداز یونان در جهان، موسیقی، غذا،‌ رسوم و سنت ها و حتی روش های کسب و کار و تجارت یونانیان بشدت تحت تأثیر قرار داد. یونانیان به شدت به تاریخ، میراث فرهنگی و تلاش هایشان در حوزه ادبیات، هنر،‌ فلسفه و علوم سیاسی افتخار می کنند. آنان در سخنانشان با احساسی قوی از یونان به عنوان مهد تمدن اروپایی یاد می کنند.
مطالعه ای که در اواخر دهه اول قرن ۲۱ انجام گرفت،‌ نشان می دهد که افتخار یونانیان به ملیت خود بیش از رضایت هر ملت دیگر اروپا از قومیت و نژادشان است. مردم یونان متعلقات قومی و طبیعی خود را به وسیله فرهنگ و سنت هایشان تعریف می کنند. هر فردی که فیلم “عروسیِ بزرگ، چاق، یونانی من” را دیده باشد، به این موضوع واقف است. سنت ها، مذاهب، موسیقی، زبان، غذا و نوشیدنی ها، ستون های فرهنگ و سبک زندگی یونانیان هستند که کشور را تبدیل به نقطه ای جذاب برای گردشگران سراسر جهان کرده است.

خانواده یونانی
جامعه یونان متشکل از خانواده های به اصطلاح نزدیک به هم می باشد که سازمان های اجتماعی مهم بتدریج بر اساس ایده خانواده شکل گرفته اند. اساس و پایه ازدواج نیز نقشی مهم در جامعه ایفا می نماید. لغت خانواده در یونان به گروه اجتماعی خاصی که اعضای آن به صورت خونی یا از طریق ازدواج در سطوح مختلف یا در شکل های دیگر با یکدیگر نسبت خانوادگی دارند، ارجاع داده می شود. خانواده در اصل شامل یک زن و شوهر و فرزندانشان است. خانواده گسترش یافته متشکل از خانواده اصلی و همچنین خانواده های زن و یا شوهر می باشد. نکته جالب توجه این است که سرویس آمار ملی یونان تمامی افرادی را که زیر یک سقف با یکدیگر زندگی می کنند را، بدون توجه به نسبت خانوادگی آنها، به عنوان یک خانواده در نظر می گیرد.
اگرچه سبک زندگی با گذر از دوره سنتی زندگی روستائی – کشاورزی به دوره مدرن شهری – صنعتی به طرز قابل توجهی تغییر نموده است، اما زنان و به ویژه مادران، مهمترین نقش را در بین اعضای خانواده ایفا می کنند.
مرد نماینده خانواده در بیرون از خانه می باشد که از احترام و اعتبار اجتماعی لذت می برد، در حالیکه زن به شکل سنتی، چه در گذشته و چه زمان حال، سازمان دهنده خانواده، میانجی گر در منازعات خانوادگی،‌ و حافظ یکپارچگی خانواده می¬باشد. اعتبار خانواده اغلب در پس توانائی زن در ایفای وظایف درون خانه و خانواده به طور صحیح نهفته است.
کار کردن اعضای فامیل در یک شرکت در یونان بسیار رایج است چرا که یونانیان ترجیح می دهند که با افرادی که می¬شناسند و اعتماد دارند، کار کنند. همچنین شرکت¬ها بر اساس سنت احترام به سن و جایگاه، سلسله مراتب سازمانی دارند.
غذا و نوشیدنی های یونانی
غذا و نوشیدنی¬های یونانی از هر دو جهت طعم و کیفیت در سراسر جهان دارای شهرت هستند. به خوراک یونانی به عنوان مصداقی از رژیم غذایی مدیترانه¬ای سالم مراجعه می¬گردد، در حالیکه تقسیم غذا و نوشیدنی با اعضای فامیل و دوستان یکی از بنیان¬های فرهنگ این کشور می¬باشد. خوراک یونانی از ترکیب مواد غذایی تازه به مانند سیر، پیاز، رازیانه، کدو سبز، انگور، سیب، خرما و انجیر با ترکیب متنوعی از غذاهای محلی که برخی از آنها ریشه در یونان باستان دارند، بدست می¬آیند. چاشنی¬ها و گیاهان داروئی مانند کرفس،‌ نعنا، پونه کوهی و پوست لیمو بخش مهمی از دستورالعمل¬های آشپزی را تشکیل می¬دهند و نیز روغن زیتون تقریباً به هر نوع غذایی اضافه می¬گردد. همچنین انواع دیگری از چاشنی¬ها، سالاد¬های مخصوص، غذاهای اصلی،‌ سوپ¬ها و نوشیدنی¬های مخصوص در آن کشور یافت می¬شوند.

جشن ها، رسوم و سنت ها
غسل تعمید در یونان

بسیاری از سنت های یونان و جزایر آن ریشه مذهبی دارند، اما برخی نیز برخاسته از ادیان غیرالهی می باشند.
ایستر (Easter)
ایستِر مهمترین جشن برای یونانیان و حتی مهمتر از کریسمس می باشد. این جشن به مدت دو ماه طول می کشد، اما هفته مقدس،‌ بخش اصلی این جشن می باشد.
جشن روز اسم
بسیاری از یونانیان نام یک شخصیت مذهبی مقدس را برای خود انتخاب می کنند و روزی که مربوط به آن نام است،‌ از روز تولد نیز برای فرد مهمتر است.
جشن نامزدی
این جشن بیشتر در روستاهای کوچک رایج است و در شهرهایی مانند آتن یا شهرهای بزرگتر در حال کم¬رنگ¬شدن است. زوج جوان قبل از ازدواج بایستی به عقد یکدیگر درآیند. پس از پذیرش شرایط ازدواج، از کشیش دعوت بعمل می¬آید تا حلقه نامزدی را تقدیس کرده و آن را در دستان زوجین قرار دهد.
جشن ازدواج
جشن ازدواج جشن بزرگ و پراهمیت دیگریست که در برخی از مناطق خارج از آتن و دیگر شهرهای بزرگ، عروس همچنان جهیزیه¬ای که مادر، مادربزرگ و خاله¬هایش برای او تهیه کرده¬اند، دارد و پدر او خانه¬ای مبله را بعنوان هدیه ازدواج به او و دامادش می-دهد.
غسل تعمید (Baptism)
روز غسل تعمید یکی از روزهای مهم در زندگی هر یونانی اورتودوکس است. معمولاً اولین سالگرد تولد کودک می¬باشد و تا زمانیکه کودک غسل تعمید داده نشود،‌ به او کودک گفته شده و نامی برای او انتخاب نمی¬شود.

کاروان شادی
این جشن به مدت دو هفته طول می کشد. مردم لباس های مخصوص این جشن را به تن کرده و در خیابان¬ها، با پرتاب کاغذهای رنگی به سمت یکدیگر، جشن می¬گیرند.

روز استقلال یونان
در روز استقلال یونان، آزادی این کشور از دست عثمانی ها که در ۲۵ مارس ۱۸۲۱ اتفاق افتاد، جشن گرفته می شود.

روز ۲۸ اکتبر: نه !!!
 جشن 28 اکتبر

در روز ۲۸ اکتبر، ‌یونانیان روزی را که در تاریخ این کشور، متاکساس (ژنرال یونانی که در سال ۱۹۳۶ بعنوان نخست وزیر انتخاب گردید) به ایتالیایی هایی که قصد حمله به یونان داشتند، نه گفت، جشن می¬گیرند. در این روز یونانیان پرچم کشور را بر فراز پنجره خانه-هایشان آویزان کرده و دانش آموزان با بهمراه داشتن پرچم در خیابان ها رژه می¬روند.

خرافات
مردم یونان غیر از اینکه عمیقاً مذهبی هستند، بسیار خرافاتی هم بوده و به مسائل ماوراء الطبیعه معتقد هستند.

نان 
ردم از نان بعنوان هدیه خداوند یاد می کنند و آن را تقدیس کرده و پیش از برش آن،‌ با چاقو علامت صلیبی بر روی آن ایجاد می نمایند.

چشم اهریمن (چشم زخم)
برخی از یونانیان اعتقاد دارند که افراد به دلیل حسادت دیگران، به اصطلاح چشم می خورند که در نتیجه از نظر ذهنی یا جسمی دچار مشکل می گردند. برای جلوگیری از این موضوع بایستی شیئی به عنوان افسون را بکار ببرند؛ مثلاً مرمر آبی با یک علامت چشم بر روی آن و یا یک دستبند آبی.

چاقوها
یونانیان هیچوقت به شخص دیگری چاقو نمی دهند، چون معتقدند که باعث جنگ و یا دعوا با آنان می شود. بنابراین آن را روی میز گذاشته تا نفر مقابل آنرا بردارد.
کشیش ها
کشیش های ارتودوکس مورد احترام بوده و در روستاها رسم است که دست آنها را به نشانه احترام ببوسند. اما معتقدند که دیدن یک کشیش و یک گربه سیاه در یک روز بدشانسی به بار می آورد.

آب دهان را بیرون انداختن
برخی معتقدند که بیرون انداختن آب دهان موجب دور کردن شیاطین می شود. به این دلیل زمانی که کسی خبر بدی می دهد (مرگ، تصادف و …) یا موقع تعریف کردن از بچه ها یا بزرگسالان، بقیه سه بار به آرامی آب دهان خود را به بیرون پرت می کنند.
سه شنبه، سیزدهم
برخلاف اعتقادات دیگر کشورهای غربی، در یونان بداقبال ترین روز، معادل روزیست که سیزدهم ماه با سه شنبه آن ماه، هم پوشانی داشته باشد.
لمس شیء قرمز رنگ
اعتقاد دارند که اگر دو نفر یک حرف را همزمان بر لب بیاورند، نشانه ایست که آن دو وارد یک نزاع یا جنگ با یکدیگر می¬شوند. بنابراین باید بلافاصله عبارت “paise kokkino” را بیان کرده و هر شیء قرمز رنگی را که اطرافشان است، لمس نمایند.

موسیقی یونانی
لغت Music در اصل از لغت یونانی musiki برگرفته و به معنی تمامی هنرهای الهه نهم شعر و موسیقی می باشد. موسیقی یونانی ریشه در عهد باستان دارد، جائیکه نقشی مهم در سیستم آموزشی داشته و به پسرها از سن شش سالگی موسیقی آموزش داده می شده است. موسیقی در یونان باستان شامل ترکیبی از اجرای هم سرایان برای موارد سرگرمی،‌ جشن و … بوده است. بعدها موسیقی توسط امپراتوری روم و امپراتوری بیزانس تحت تأثیر قرار گرفت. زمانیکه تکنیک جدید چندآوایی در غرب در حال گسترش بود، کلیسای شرقی ارتودوکس، در مقابل هر نوع تغییری مقاومت نشان داده و موسیقی بیزانس به صورت تک آوایی و بدون همراهی هر نوع آلت موسیقی، باقی ماند، ‌اما در همان زمان مناجات تک آوایی بیزانس توانایی تبدیل شدن به برترین نوع موسیقی را پیدا کرد. همزمان با این نوع مناجات، یونانیان موسیقی سنتی یونانی را که به دو چرخه تقسیم می شد را توسعه دادند؛ حسی و خفیف. رویدادها و تغییرات اجتماعی قرن بیستم سرنوشت موسیقی سنتی این کشور را تغییر داد. پس از جنگ جهانی اول و با بالارفتن گرایشات به سمت زندگی شهرنشینی، موسیقی دانان مشهور شروع به جمع شدن در شهر آتن کردند. سنت موسیقیایی در روستاها با حداقل ارتباط با جهان خارجی باقی مانده و مسیری کاملاً برعکس را در زمانیکه موسیقی تجاری شده سنتی به دوردست ترین روستاها راه یافت، طی نمود.
یونان – محل فیلمبرداری فیلم های بین المللی
این کشور با وجود نور درخشان خورشید، طبیعت زیبا،‌ تاریخ و فرهنگ غنی به مکان مورد علاقه بسیاری از کارگردانان سینمایی از جمله سینمای هالیوود تبدیل شده است. برخی از مشهورترین تولیدات فیلمبرداری شده در یونان عبارتند از: پسری بر روی دلفین، در روز یکشنبه هرگز،‌ اسلحه ناوارون، زوربا یونان، سری فیلم های جیمز باند، عاشقان تابستان و …

منبع خبر «» است و اخبار گردشگری پارسی در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ( 5723 ) را همراه با ذکر موضوع به شماره  09199028006  پیامک بفرمایید.با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه اخبار گردشگری پارسی مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.
لینک کوتاه خبر:
×
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط اخبار گردشگری پارسی در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما منتشر نخواهد شد.
  • نظرات و تجربیات شما

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    نظرتان را بیان کنید